اسپیسر پلاستیکی بتن

 
اسپیسر
نویسنده : ایران اسپیسر - ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ دی ،۱۳٩٥
 

اسپیسر یا فاصله نگهدار میلگرد وسیله ای است که در سازه های بتن آرمه به عنوان ایجاد کننده محافظ برای میلگرد ( کاور آرماتور ) در محل قبل از بتن ریزی نهایی مونتاژ می شود. بدین شکل که با قرار دادن اسپیسر ، مانع از چسبیدن قالب به میلگرد گشته و فاصله ی بین این دو بعد از پر شدن با بتن و سفت شدن به محافظی سرسخت و غیر قابل نفوذ تبدیل می گردد. اسپیسر ها برای همیشه در بتن مدفون می گردند و به بخشی دائمی از ساختار بتن تبدیل می شوند.

اسپیسر آرماتور از نظر مواد تشکیل دهنده ی اولیه به سه دسته تقسیم می شوند :

1- فاصله  نگهدار بتنی ، 2- فاصله نگهدار پلاستیکی ، 3- فاصله نگهدار فلزی

اسپیسر های بتنی دارای این مزیت هستند که مواد تشکیل دهنده ی آنها همان اجزای تشکیل دهنده ی بتن است که در نتیجه سازگاری و یکپارچگی بیشتری با  بتن دارند.

از مزایای اسپیسر های پلاستیکی می توان به هزینه تولید کم و راحتی و سرعت نصب اشاره کرد.

در مهندسی عمران ، در هر ساخت و ساز بتون مسلح ، اعم از یک ساختمان ، یک پل ، دیوار حائل یا ساختار دیگر ، پیش بینی موقعیت میلگرد های فولادی در موقعیت های خاص در حجم بتن ( پیش بینی پوشش بتن آرماتور های فولادی ) این پوشش معمولا بین 20 تا 200 میلی متر متفاوت است. هدف از استفاده ی اسپیسر در سازه های بتن مسلح این است که خواص فولاد و بتن به منظور رسیدن به حداکثر مقاومت ، برای ساخت و ساز خاص (به عنوان مثال حفاظت ضد زلزله) و همچنین برای جلوگیری از خوردگی طولانی مدت فولاد در طراحی پوشش بتن به عنوان عاملی مهم در نظر گرفته می شود. فاصله نگهدار میلگرد با حفظ موقعیت صحیح آرماتور ، به رسیدن به مقاومت مد نظر طراحی شده بتن کمک می کند.

استفاده از اسپیسر به خصوص در مناطق زلزله خیز و با اقلیم محیطی خورنده (مانند نزدیکی به آب نمک از دریا) الزامی است، به عنوان مثال ژاپن، ایران، یونان، کالیفرنیا و غیره

فاصله نگهدار پلاستیکیبتن و میلگردیک جایگزین به صرفه از لحاظ اقتصادی برای اسپیسر های بتنی می باشد اسپیسر پلاستیکی ، برای عناصر مختلف در داخل ساختمان ( پی و فنداسیون ، دیوار ، سقف ، تیر و ستون ) برای کاربردهای عمودی و افقی استفاده می شود. 

 اسپیسر